Save Preloader image

0%

https://senagrafik.com/tyrudyts/2021/07/aa-1saf-1.jpg

Serigrafi Baskı

Detayları Bize Anlatın
Detayları Bize Anlatın

Serigrafi Baskı

Serigrafi baskı en etkili baskı tekniklerinden biridir. Şablon baskı, elek baskı veya ipek baskı olarak da adlandırılır. Diğer alternatiflere göre daha detaylı bir yöntemdir.

Serigrafi Baskı Tekniği Nasıl Uygulanır?

Ahşap ya da metal bir çerçeve üzerine polyester veya ipek dokuma gerilerek meydana getirilen bir elekten yardım alınır. Baskının yapılacağı yerler açık kalır. Kalan kısmı kapatmak için boyama  veya maskeleme gibi teknikler kullanılır.

Ardından mürekkep koyulur. (Bu, eleğin baskı boyasıdır.)

Baskı, çerçevede açık bırakılan yerlerden sıyırıcı (rakle) vasıtasıyla cam, kağıt, ahşap veya kumaş gibi bir yüzeye aktarılır.

Serigrafi Baskı Çeşitleri

Elek dokumaları; metal dokuma, sentetik dokuma ve ipek dokuma gibi çeşitlere ayırmak mümkündür. İpek dokuma esnektir. Emülsiyon oldukça verimli bir şekilde gerçekleşir. Genellikle ölçekli baskılarda tercih edilir.

Metal dokuma paslanmaz çelikten meydana gelir. Bükülüp kırılabilir, esnek değildir. Polyesterden yapılan sentetik dokumanın mürekkep geçirgenliği yüksektir. Emülsiyon temizliğinde kolaylık sunar. Uzun müddet kullanıma uygundur.

Dokuma kuvveti iplik kalınlığına bağlıdır. Hangi yüzeye serigrafi baskı uygulaması yapılacaksa ona göre iplik kalınlığı seçilmelidir.

Serigrafi Baskı Kullanım Alanları

Mermer, seramik, plastik, cam, tekstil ahşap, metal, kağıt ve branda gibi alanlarda serigrafi baskı yöntemi kullanılır. Bu tekniğin her yüzeye uygulanması mümkündür. Ancak düz, pürüzsüz olması gerekir.

Pürüzlü ahşap bir yüzeye uygulanacaksa ilk olarak zımpara yapılmalı, böylece yüzey düzleştirilmelidir. Yoksa elde edilen sonuç verimli olmayacaktır.

Serigrafi baskı türleri oldukça dayanıklıdır. Bu yüzden dış mekân ürünlerinde de yaygın olarak tercih edilir. Örneğin açık hava reklamlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Kalıcı ve pratik bir yöntemdir. Çanta ve t-shirt gibi pek çok ürüne kolaylıkla aktarılabilir.

Matbaa sektörü seramik, cam, metal vb. malzemelerde yeterince başarılı uygulama yapamazken seramik baskı tekniği ile arzu edilen sonuca ulaşılır. Kumaşlar üzerinde kaliteli bir görünüm sunan bu yöntem; çakmak, kalem ve kupa gibi hediyelik eşyalarda da kendine yer bulur.

Promosyon ürünlerine firma logolarının basılması gerektiğinde yine bu tekniğe başvurulur. Dayanıklı olan ve her yüzeye uyum sağlayan serigrafi baskı; yaka kartları ve kartvizitlerde de tercih sebebidir.

Serigrafi baskı kullanımı gerektiren tüm işleriniz için profesyonel desteği Sena Grafik ekibinden alabilirsiniz. Özel tasarım ürünler oluşturmak amacıyla nitelikli hizmetimizden faydalanabilir, farkımız sayesinde herkesten farklı olabilirsiniz!

Mesaj Gönder
1
Ne Tasarlayalım...
Merhaba
Nasıl bir Tasarıma veya Matbaa hizmetine İhtiyacınız var?