Save Preloader image

0%

https://senagrafik.com/tyrudyts/2021/07/aa-1saf-1.jpg

Tampon(Çelik Klişe)

Detayları Bize Anlatın
Detayları Bize Anlatın

Çelik Klişe

Çelik klişe olarak adlandırılan şablon, tampon baskı makinelerinde basımı yapılacak her bir desen için özel olarak hazırlanır. Üzerinde emülsiyon kaplaması yer alır. Çoğunlukla 0.30 ya da 0.50 mm kalınlığında tercih edilir.

Sena Grafik, tüm ihtiyaçlara yanıt verebilmek adına çelik klişe üretimi de yapan bir firmadır. Modern baskı çözümlerinde çelik klişe ürünlerini efektif bir şekilde kullanan Sena Grafik, arzu edenlerin boş klişe temin etmesine imkân verir.

Çelik Klişe Çeşitleri

Tampon baskı sırasında kullanılan çelik klişe türleri şu başlıklar altında incelenebilir:

 • Bilgisayarla Oyulmuş Çelik Klişeler: Sabit, düzgün ve sert bir kristal yapıya sahip olması bu klişelerde aranan en önemli kriterdir. Bunun için sertleştirilip dövülen yüksek kaliteli âlet çeliği kullanılır. Bu klişelerde en verimli sertlik ölçeği C ölçeğinde RC 62–64 (rockwell) olup normal oyma derinliği 25 mikrondur. Ancak özel uygulamalarda bu değişiklik gösterir. Örneğin tramlı baskılarda 30 mikron değerine ulaşabilir. Seramiğe baskı uygulamasında 65 mikronu bulabilir.
 • Kimyasal Yolla Oyulmuş Çelik Klişeler: Uzun süre saklanması gereken yüksek tirajlı işler için tavsiye edilen klişe tipidir. Kimyasal yolla kazınan plakaların performansı uzun vadelidir. Sık aralıklarla tekrarlanan işlerde en doğru seçenek budur.
 • İnce Çelik Klişeler: Bazen emülsiyon tabakasının üzeri için 0.8 inç-0.2 mm kaplı ince çelik plakalar kullanılır. Burada amaç daha düşük maliyet sağlamaktır. Bunlar yassı bir yapıya sahiptir. Ancak klasik klişeler gibi sert değildirler. Bu klişelerin yüzbinlerce baskıya dayanması mümkündür. Tabii ki mürekkep sıyırıcı bıçağın dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. 7 İnce çelik klişelerin ferrik klorit veya hidroklorik asit ile oyulması lâzımdır.

En İyi Çelik Klişe Modelleri

Grafik tasarım ve baskı sektöründe prestijli bir firma olarak hizmet veren Sena Grafik, çelik klişe ataleplerinde de çözüm ortağınızdır. Hassas ve kaliteli baskılar için ihtiyaç duyulan çelik klişe türleri firmamızdan temin edilebilir. En uygun fiyatlı ve en yüksek kaliteye sahip malzemelerimiz kullanıma hazır olarak sunulur.

Tampon Baskı Nedir?

Serigrafi yönteminin kullanılamadığı geometrik yüzeylerde tampon baskı yönteminden yararlanılır. Klişe yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulama; bütçe dostu, hızlı ve pratik çözümler sunmaya imkân verir.

Sena Grafik olarak tampon baskı sistemiyle sağladığımız anahtar teslim hizmetler müşterilerimizin baskıdan sonraki etiketleme, montaj ve paket gibi iş yüklerini azaltır.

Tampon Baskı Avantajları

Bu baskıda kullanılan mürekkebin performansı yüksektir. Her türlü rengin kullanımına izin verir. Model ve renk yönünden zengindir. Pek çok yüzeye uygulanabilir. Tüm projelere kolaylıkla adapte olur. Hata oranı en az seviyededir.

Tampon baskı fiyatları diğer baskı çeşitlerine göre daha düşüktür. Tabii ki standart bir fiyatlandırma söz konusu değildir. Fiyatlar belirlenirken modelin özellikleri, ürün boyutları, kalitesi, sayısı gibi faktörler belirleyicidir.

 

Tampon Baskı Nasıl Uygulanır?

Bu baskı tekniği, serigrafi ipeğin erişemediği buruşuk, kavisli ve düz yüzeylerde avantajlıdır. Kalem, çakmak, golf topu gibi küçük boyutlardaki ürünlere baskı yapılmasına olanak tanır. Mürekkep klişe üzerine kaplanır. Bıçakla sıyrıldığı esnada baskı tamponu klişeyi kaplayacak biçimde konuşlanır.

Klişede bulunan mürekkebi alarak nesneye baskı uygular. Bu sırada mürekkep nesneye geçer.

Tampon Baskı Nerelerde Kullanılır?

Tampon baskı yapılamayan yüzey yok gibidir. Bununla beraber en yaygın kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

 • Termoslar
 • Balonlar
 • Bardakların etrafı
 • Çakmak çeşitleri
 • Kurşun kalemler
 • Küp bloknot grubu
 • Metal ve ahşap ürünler
 • Ajandalar
 • Çakılar
 • Anahtarlıklar
 • Promosyon ürünler

Tampon baskı uygulaması sırasında genellikle çelik veya metal klişelerden yararlanılır. Kimyasal kullanılarak kazınan plakalar daha fazla performans gösterir. Stabil ve düzgün bir kristal yapıya sahip olan çelik klişeler uzun ömürlü kullanım avantajına sahiptir.

Metal klişeler de resim veya yazıların oyularak yüzeye transfer edildiği baskı türlerinden biridir. Metal malzeme 0,20 ile 0,30 mikron arası derinlikte oyulur. Hazırlanan klişe, baskı görüntüsünün ürüne geçişi için kullanılır.

Tampon baskı çeşitleri ve fiyatları konusunda daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, profesyonel hizmetlerimizle ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabilirsiniz.

Gelişmiş teknolojiyi modern estetik anlayışıyla bir araya getiren Sena Grafik, bütün baskı modellerini başarıyla gerçekleştirir. Baskı sektöründe seçkin bir yere sahip olan firmamız, her ürüne istenen her baskı çeşidini ustalıkla uygular.

Mesaj Gönder
1
Ne Tasarlayalım...
Merhaba
Nasıl bir Tasarıma veya Matbaa hizmetine İhtiyacınız var?